2020 m. sausio 30 d., ketvirtadienis

Savaitgalis Bolonijoje

2019 metų spalis


Šių metų pasirinkimas kelionei su draugėmis - savaitgalis Bolonijoje. Rinkausi tarp Atėnų ir Bolonijos. Ir nugalėjo Bolonija, nes daugybė gerų atsiliepimų apie kultūra dvelkiantį miestą, kuris niekuo nenusileidžia kitiems itališkiems perlams Romai, Venecijai ar Milanui. Bolonijos pavadinimas yra neatsiejamas nuo trijų šio miesto pravardžių – la dotta, la rossa, la grassa - išsimokslinusioji, raudonoji ir riebioji. Informacijos pagooglinus apie Boloniją yra labai daug, todėl suplanuoti kelionę yra nesunku. Nors tikslaus maršruto  planuoti nereikia, – svarbiau tiesiog atsipalaiduoti ir mėgautis, stebėti aikštėse verdantį gyvenimą ir ragauti ragauti itališką virtuvę. 


1 diena ( spalio 5 diena) Kaunas – Bolonija. Dienos maršrutas : Strada Maggiore – Santo Stefano aikštė – Via Rizzoli gatvė- Maggiore ir Nettuno aikštės- San Domenico bazilika

Iš namų pakylu 6.00 ryte, už lango tik +2 ir nesitiki, kad per pietus jau pietausiu restorano terasoje. Truputį užstringame Kauno oro uoste, lėktuvas vėlavo 1,5 val. Pavyko susisiekti su apartamentų šeimininke ir informuoti, kad vėluosime. Bolonijoje leidžiamės 14 val. Kadangi oro uostas  šalia miesto ir atstumas iki apartamentų 10 km, teisingiausias sprendimas važiuoti taksi. Šeimininkė pasakė, kad kelionė taksi kainuoja 19 eur, iš mūsų paėmė 24 eur ( ir paklausus kodėl daugiau, tai pradėjo pasakoti apie įsėdimo mokestį). Bet buvo patogu (tik 20 min kelionė) ir paprasta nusigauti iki apartamentų (autobuso bilietas kainuoja apie 6 eur asmeniui). Apartamentus užsisakėme per bookingą : Studio Suite Trentasette ( Strada Maggiore 37, Bologna). Apartamentų šeimininkė pasitinka mus, gauname trumpą instrukciją, keletą patarimų. Vienas iš jų, pradėti miesto pažinimą nuo Santo Stefano aikštės. Apartamentų kiemelis jaukus itališko senamiesčio kampelis.

Vienas iš miesto pasididžiavimų ir unikalumų yra senamiestį juosiančios ir nuostabiai jį įrėminančios arkados, kurių ilgis - net 38 km. Jos atsirado vėlyvaisiais viduramžiais, kai plečiantis miestui prireikė padidinti gyvenamiesiems namams skirtą plotą neužimant gatvių.

Pagal tų laikų taisykles, arkados turėjo būti tokio aukščio, kad jomis galėtų prajoti žmogus ant žirgo. Šiais laikais jos tarnauja kaip Boloniją ir kaimyninius miestus iš kitų išskiriančios detalės, o žmonės gali jomis vaikštinėti sausutėliai net pliaupiant lietui.
 
Bolonijos portikai

Griebiame žemėlapį į rankas ir siauromis gatvelėmis einame į Santo Stefano aikštę. Užvertę galvas žvalgomės į terakotos spalvos fasadus. Santo Stefano Bazilika, yra žinoma kaip "septynių bažnyčių» (Sette Chiese), - religinių pastatų kompleksas(nors sudaro keturios), esantys to paties pavadinimo aikštėje Bolonijoje. Pasak legendos,  vyskupas Petronijus įsakė  pastatyti bažnyčią ant deivės Izidės šventyklos pamatų, ir  atkartoti Šventojo kapo Jeruzalėje bažnyčią. Kompleksas sudarytas iš 7 bažnyčių, statytų skirtingais laikotarpiais ir tai atsispindi architektūroje. Santo Stefano aikštė nedidelio piltuvėlio formos ir man džiugina akis, nes primena pagrindinę Sienos aikštę. Pastatų kompleksas gali būti vadinamas Bolonijos tikėjimo lopšiu, kurį Benediktinai pastatė tarp X ir XIII a. Centrinė komplekso bažnyčia  yra Jeruzalės Šventojo Kapo bažnyčia. Tai aštuonkampis statinys su kupolą remiančių 12 kolonų. Septynios kolonos pagamintos iš marmuro, o penkios – iš plytų. Centre stovi Švento  Petronijaus koplyčia. Juodojo marmuro kolonos pusėje, yra simbolinė vieta, kurioje buvo nuplaktas Kristus. Tikėtina, kad šaltinis ir kolonos kažkada buvo dalis Izidės šventyklos. Geras pasirinkimas pradėti pažintį su Bolonijos bažnyčiomis nuo Santo Stefano Bazilikos (Via Santo Stefano 24, Bolonija). Labai jaukus Bazilikos vidinis kiemelis, saulėje šildosi katinai, o turistai apsikabinę šventovės kolonas fiksuoja atostogų akimirkas.
 
San Stefano aikštė

Išėjusios į aikštę dar vis sukamės saulės šilumoje, džiaugiamės fasadų ornamentika. Ir čia šypsosi velniukas iš Bolonijos paslapčių sąrašo. O mes dairomės vietos pirmai vakarienei ir randam visai netoli Via Santo Stefano, 6/A, Bolpetta Bologna kavinė (rekomenduoju šią vietą). Jauki vieta, kasdieninė atmosfera lauko terasoje. Mes jau žinom, kad Bolonija yra vienas svarbiausių regionų pažinčiai su Itališka virtuve - miestas net vadinamas šalies kulinarine sostine. Juk iš čia kilo žymūs patiekalai, tokie kaip Tortellini, Parmesano sūris, Tagliatelle, ir, žinoma, viso pasaulio širdis užkariavęs Bolonijos padažas. Ir mes renkamės savo mėgstamiausius patiekalus: Ravioli su rikota, Lazanija verde alla Bolognese , Tagliatelle “Bolpetta”, Spaghetti su mėsos kukuliais. Vieno patiekalo kaina apie 10 eurų. Keičiamės maistu, kad galėtume paragauti kuo įvairesnių patiekalų.

Bolonijos makaronai

Pasistiprinusios traukiame tolyn link centrinės aikštės. Laisva atmosfera visada žavi, žmonės bendrauja, ilsisi atsisėdę ant šaligatvio krašto, šalia sutūpę augintiniai. Toliau dairomės į senosios muitinės pastatus Mercanzia aikštėje, sukame link Via Rizzoli. 


Via Rizzoli

Ir prieš akis atsiveria įžymieji Bolonijos Bokštai. Senuose paveiksluose Bolonija atrodo kaip bokštų miškas (jų buvo daugiau nei 100). Garisenda (48m) ir Asinelli (97m), patys garsiausi iš išlikusių 17-os bokštų, yra miesto simboliai ir stovi, nors ir smarkiai pasvirę, nuo XII a.  Asinelli yra aukščiausias pasviręs bokštas Italijoje, o Garisenda yra labiausiai pasviręs (4 laipsniai) bokštas (Pizos bokšto pasvyrimo kampas nuo vertikalės yra 3,970 ). Mediniais laiptais užkopus visus Asinelli bokšto viduje esančius 498 laiptus pamatysime fantastišką Bolonijos vaizdą. Prie pat bokšto bilietą (5 eur) galima nusipirkti tik internetu. Kiekvieną lankytojų srautą įleidžia kas 45 min pagal grafiką.
Bokštai

Via Rizzoli gatvė – savaitgalį virsta pėsčiųjų zona, čia šeštadienio vakare gausu gatvės muzikantų, žonglierių, turistų. Ir čia aplink įspūdingi architektūros statiniai.

Artėjame  link miesto širdies – įspūdingų mastelių šv. Petronijaus bazilikos Piazza Magiore aikštėje, kurioje stovi dar vienas šio miesto simbolis – Neptūno (Nettuno) skulptūra ir fontanas. Bazilika pradėta statyti 1390 m. (nebaigtas fasadas), ji yra net 132 metrų ilgio, 66 metrų ir 47 metrų ilgio. Vienoje bažnyčios koplyčių yra freska, vaizduojanti pranašą Mahometą, kipšų ir demonų tąsomą pragare. Dėl pasaulyje padidėjusios terorizmo grėsmės, priešais baziliką išvystame budinčius ginkluotus kareivius. Kaip visada pagrindinėje aikštėje einu į turistų biurą, kad sužinoti ką rekomenduoja aplankyti mieste vietiniai gyventojai. Gauname žemėlapį ir keletą rekomendacijų ( Piazza San Domenico, Piazza San Francesco, Via Ugo Bassi). Iš pradžių atrodo , kad visi Bolonijos gyventojai ir turistai susirinko Magiore ir Neptūno aikštėse. Fotografuojamės minioje šalia vieno gražiausių 16 amžiuje sukurtų skulptoriaus Giambologna fontanų. Kadangi eilės prie bazilikos nematyti,  einame į vidų. Įėjimas nemokamas, leidimas fotografuoti – 2.00 eur, Dei Magi koplyčios bilietas – 3.00 eur, paveikslų apšvietimas – 0.20 ct. Pasimetu aš didžiulėse erdvėse, nejaučiu jaukumo ir ramybės. Gal radus nedidelį kampą vienoje iš 22 bazilikos koplyčių, gali pajausti ypatingą atmosferą. Prieš išeinant dar grožimės įspūdingu saulės laikrodžiu, kurį sukūrė Gian Domenico Cassini XVII a. Išėjus nuo bazilikos laiptų dar kartą apžvelgiame Piazza Magiore  ir aplink esančius miesto architektūros pavyzdžius : Palazzo dei Notai, Palazzo d’Accursio (miesto Rotušė), Palazzo del Podestà ir Palazzo dei Bianchi.



Piazza Magiore

Dar šį vakarą nusprendžiame paėjėti iki San Domenico bazilikos (Šv. Dominyko - Piazza S. Domenico 13, Bologna). San Domenico bazilika Bolonijoje yra laikoma viena gražiausių bažnyčių mieste, ji dar traukia ir meno gerbėjus, nes čia gali pamatyti  Mikelandželo Buonarroti darbus: San Petronio statula, San Procolo statulėlė ir žvakidės angelas. Bazilikos darbuotojas papasakojo ir parodė Mikelandželo darbus (savarankiškai suprasti kurie meno kūriniai priklauso Mikelandželui būtų sunku). 
Mikelandželo Buonarroti žvakidės angelas
Grįždamos į apartamentus, dar prisėdame Aperol taurei. Kainų lygis panašus, tik papildomai skaičiuoja už aptarnavimą, nes kavinė skirta vakarieniauti.  

Pirmos dienos maršrutas


2 diena ( spalio 6 diena) Bolonija. Dienos maršrutas : Strada Maggiore – Via Indipendenza gatvė - Cattedrale Metropolitana di San Pietro- Anatomijos teatras (Archiginnasio rūmuose)- Montagnola parkas - Nacionalinė Bolonijos meno galerija – Via Zamboni gatvė –  Poggi rūmų muziejus - Piazza G.Verdi - Prosciutteria – Porta  Maggiore- Basilica of Santa Maria dei Servi – cantina Bentivoglio.

Piazza Maggiore


Rytinė vėsa, oro minkštumas suteikia energijos visai dienai. Sekmadienį iš lėto bunda Bolonija. Šeimininkai su šunimis jau vaikštinėja, gatvės menininkai ruošiasi prasidedančiai dienai. Via Indipendenza gatve einame link Cattedrale Metropolitana di San Pietro. Paslaugūs elgetos atidaro katedros duris. Freskos, altoriai, paveikslai- Bolonijos menininkų įspūdingi darbai. Nuo katedros bokšto viršaus atsiveria puikus panoraminis vaizdas į miesto centrą ir netoliese esančių kalvų šlaitus.
Cattedrale Metropolitana di San Pietro
                   
Bolonija la dotta ( išsimokslinusioji) garsi seniausiu pasaulyje universitetu. Bolonijos pažiba gali pasigirti įspūdinga architektūra su gausybe arkų ir freskų. Archiginnasio rūmuose (Piazza Galvani, 1), kuriuose šiuo metu veikia senoji miesto biblioteka, italų ir kitų šalių kilmingi studentai įsiamžino čia ant sienos palikdami savo šeimos herbą. Sekmadienį Archiginnasio rūmai atsidaro tik 10 valandą.  Jau rūmų kiemelis apsuką galvą. Universiteto rūmų mokslo šventovė – autentiškas Anatomijos teatras, atidarytas dar 1638 metais (įėjimas mokamas). Salė dekoruota medžio skulptūromis, vaizduojančiomis alegorines būtybes, antikinius dievus, garsius senovės laikų medikus. Sėdim pirmoje eilė ant medinio suolo ir nesitiki, kad čia šimtus metų studentai stebėjo anatomijos pamokas. Universiteto koridoriuose bandom ieškoti ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės didikų herbų. Teisininkų aula pribloškia sienų puošyba.


Archiginnasio rūmai 
Grįžtame link Via Indipendenza gatves, žvalgomės po nedidelį turgelį piazza Agosto. Nardome tarp prekiautojų, renkamės itališkas rankines, matuojamės skraistes. Pasiekiame Porta Galliera ( vieni iš Bolonijos senamiesčio vartų), per Montagnola parką apžiūrėdami gigantiškas gyvūnų skulptūras, grįžtame į senamiestį. Dauguma keliautojų rašo, kad ledus reikia valgyti pas dieduką „Pellegrino 1936 Antica Gelateria Artiginale“ (Via Guglielmo Oberdan, 15, 40126 Bologna), mums ji neišsiskyrė iš kitų vietų gaminančių ledus. Via delle Moline gatvėje randame labai jaukią ledainę Delle Moline, ji gamina skanius itališkus ledus.  Dar pasitiktiname kur randasi vakarui rezervuotas restoranas Cantina Bentivoglio (Via Mascarella, 4/b Bolonija). 


Iš lėto pasiekiame Nacionalinę Bolonijos meno galeriją (Via delle Belle Arti, 56, 40126 Bologna), kurią sekmadienį galima aplankyti nemokamai. Karštą vidurdienį geriau ir nesugalvosi: muziejaus kolekcija pradėta rinkti XVIII a. viduryje – 30-yje salių tikrai yra ką pamatyti. Muziejus turi unikalią misiją - išsaugoti ir eksponuoti menininkų, kurie gyveno ir dirbo Bolonijoje ir Emilijos-Romanijos regione, ypač nuo XIII iki XIX a. pradžios darbus. Kai kuriuose kūriniuose yra savų istorijų, išgelbėtų iš bažnyčių, kurios buvo uždarytos ar pakeista jų paskirtis. 
Nacionalinė Bolonijos meno galerija
Išėjusios iš meno galerijos pasukame į rajonus, kuriuos patarė (apartamentų šeimininkė ir turistų biure)  aplenkti vėlaus vakaro valandomis. Universiteto ir buvusio Žydų geto rajonų cente yra Via Zamboni gatvė ir G.Verdi aikštė. Ir dienos metu gali pastebėti , kad aikštėje yra įsikūrę benamiai su augintiniais. Kadaise G.Verdi aikštės pastatai priklausė Bentivoglio šeimai, dabar čia įsikūręs Operos teatras.  Via Zamboni gatvėje nesibaigiantys portikai abejose gatvės pusėse, nepraleidžiame progos pasidairyti Poggi rūmuose. Mes apžiūrime tik keletą rūmų kambarių, grožimės freskomis, sienų lipdiniais, į muziejų neiname (muziejus atkuria anatomijos ir medicinos mokslo laboratorijas).
Truputį praalkome ir dairomės įdomesnės vietelės pailsėti ir užkąsti. Buvau skaičiusi , kad yra Prosciutto gatvė, bet žemėlapiuose tokios rasti nepavyko. Manau, kad Oberdan gatvėje radome ne ką prastesnę Toskanos kumpio kavinę:  Prosciutteria – Bologna (Via Guglielmo Oberdan, 19/a, 40125 Bologna). Visi maloniai šnekučiuojasi prie lauko staliukų, ragauja įvairius sūrius bei kumpius. Mes irgi prisirenkame pilną padėklą kumpio, užtepėlių, sūrio ir įsiliejame į spalvingą lankytojų minią. 

Prosciutteria – Bologna Via Guglielmo Oberdan
Pasistiprinusios ir pailsinusios kojas toliau nardome siauromis buvusio Žydų geto gatvelėmis. Rajonas truputį skiriasi nuo Bolonijos senamiesčio: nėra portikų, fasadai aprašinėti, daugiau nepravažiuojamų akligatvių.
                      Šalia namų dar apžiūrime Maggiore miesto vartus ir begaline ramybe dvelkiančią Santa Maria dei Servi baziliką. Pastebime, kad kiekvienoje  Bolonijos bažnyčioje yra Madonos su kūdikiu (Madonna  Bambini) paveikslas ar net koplyčia.
                      Vakarienę užsakėme 20 val Cantina Bentivoglio, pasirinkome paprastą salę, nes džiazo salė kainuoja papildomai 10,00 eur žmogui. Vakarienei užsisakome Tagliatele ragu, Tortelini su jautiena, Taglioline  su parma kumpiu, Tiramisu ir Limončelo. Kainų lygis truputį aukštesnis, aptarnavimo mokestis 2,00 eur žmogui (vakarienė 27.00 eur/žmogui). Cantina greit prisipildė žmonių, laisvų staliukų neliko. Viena akimi stebiu ką valgo vietiniai : pastebiu dar nežinomą Tomino keptą sūrį.


Antros dienos maršrutas

3 diena ( spalio 7 diena) Bolonija. Dienos maršrutas : Strada Maggiore – San Paolo bažnyčia – Saragosa vartai- Bazilika San Luca – San Francesco- San Stefano aikštė

                      Šiandien laukia žygis į SANTUARIO DI SAN LUCA  baziliką. Nuo apartamentų iki Colle della Guardia kalvos viršaus 5 km. Iš pagrindinės aikštės važiuoja traukinukas (kaina 10,00 eur). Mes nusprendžiame žygiuoti savo kojomis. Norim turėti galimybę eiti ilga, 666 arkomis puošta trasa Portico di San Luca.  Pakeliui turėsime ne vieną galimybę grožėtis arkomis, o kelią vainikuos San Luca bazilika.  Šv. Luko portikas (Portico di San Luca) yra bene ilgiausias pasaulyje. Beveik 4 km ilgio takas jungia miesto centre esančius Saragosos vartus (Porta Saragozza – vieni iš dvylikos viduramžiais senamiestį juosusios gynybinės sienos vartų) ir Šv. Luko Madonos šventovę (Santuario di Madonna di San Luca) ant Guardios kalvos. Kopdamos užgaišome apie pusantros valandos ir lygiai 12.30 bazilika užtrenkė mums savo duris. Paaiškėjo , kad nuo 12,30 iki 14,30 pietų pertrauka. Ilgai nesielvartavom, radom Vito san Luca piceriją esančią šalia. Ir tos dvi valandos prabėgo nepastebimai, ragavome picas, desertus ir mėgavomės esspreso puodeliu bei neišsemiamais moteriškų temų šaltiniais. Pagaliau patenkame į bazilikos vidų, išsirikiuoja eilutė prie šventojo paveikslo, kurį tapė šv.Lukas – evangelijos autorius ( įtariama, kad tai kopija)


SANTUARIO DI SAN LUCA 
Grįžtame į miestą per Saragozza vartus. Dar kartą užeiname į San Paolo bažnyčią pasigrožėti Madonna Bambini paveikslu. Kažkuo užbūrė Madonos su kūdikiu atvaizdas. Einame iki San Francesco bazilikos. Apie 1236 metus pranciškonų bendruomenė pradėjo statyti romaninio stiliaus baziliką, kurios interjeras yra prancūziškos gotikos pavyzdys. Viduje pasijautėme tokios mažos, nesuvokiamas bazilikos dydis. Gal interjeras pasirodė šaltokas ir kažkiek niūrus.
                      Baigiasi mūsų nuostabus ilgasis savaitgalis Bolonijoje. Dar lieka laiko panardyti po jaukias parduotuves, kaip merginos be shoping.  Dar ilgai tą vakarą sukome ratus po Bolonijos arkadomis. Vakarienei pasirinkome Trattoria Leonida šalia San Stefano aikštės. Laisvos vietos buvo tik lauko terasoje po šildymo lempomis. Mažas malonus tradicinio itališko maisto restoranas. Džiaugiamės šiltu vakaru.
Madonna Bambini


4 diena ( spalio 8 diena) Bolonija – Kaunas

Taxi  užsakė ir iškvietė apartamentų šeimininkė mūsų prašymu (Ryte taxi kainavo 28 eur, važiavome 20 minučių). Skrydis į Kauną labai anksti 8:05. Oro uostą pasiekiame laiku. Būtinosios kelionės išlaidos sudarė apie 250 Eur.
                      Skrisdamos atgal jau svajojome apie naujas keliones. O prieš akis vis sukosi Bolonijos arkos, romaninės bažnyčios, Madonna Bambini, balto marmūro skulptūros ir spalvoti grindinio akmenys.